9 powodów dlaczego warto być charakteryzatorem

9 powodów dlaczego warto być charakteryzatorem

Co Ty uznajesz za główny atut naszego zawodu?

Pan(i) swojego czasu

Lubisz nienormowane godziny pracy? Zabija Cię rutyna, ciągłe siedzenie przy biurku i klikanie w klawiaturę? Jeśli tak, to zawód charakteryzatora jest stworzony właśnie dla Ciebie. Klawiaturę zamień na pędzle, a biurko na stanowisko z fotelem i lustrem. Może się  zdarzyć, że niekiedy będziesz zmuszony pracować cały dzień, lecz w zamian weźmiesz sobie wolne w ciągu tygodnia. To Ty decydujesz, na ile wolnego możesz sobie pozwolić oraz ile pracy tygodniowo jesteś w stanie wykonać.

9-powodow-dlaczego-warto-byc-charakteryzatorem

 

Hej przygodo!

Co czeka Cię w ramach najciekawszych zleceń? Wstawanie o 3:00, by o 4:00 nad ranem zjawić się na planie i zrobić zdjęcia w najlepszym świetle. Tworzenie prowizorycznej charakteryzatorni na planie filmowym, w pomieszczeniu pełnym siana. Przygotowywanie odlewów krabich szczypiec, wymyślanie 30 projektów charakteryzacji w 15 min przed realizacją, niespodziewana zamiana roli we fryzjera, który musi umieć wykonywać epokowe upięcia… Gdybym spytała wszystkich znajomych charakteryzatorów o przykłady najciekawszych zleceń i nietuzinkowych warunków pracy, powstałaby lista, która nie miałaby końca. Tak naprawdę nigdy nie wiesz, czym może zaskoczyć Cię kolejne zlecenie. To praca z ludźmi, a oni zawsze są największą niespodzianką.

 

Podekscytowanie

Każdy dzień przynosi nowe emocje. Każda osoba, z którą pracujesz, jest inna. Nigdy nie wiesz, czego możesz się spodziewać. A do tego ta adrenalina. Charakteryzacje w teatrze muszą być gotowe o odpowiedniej porze, praca pod presją czasu na pokazie mody to pełen zestaw emocji, a jeszcze zostają zlecenia w spartańskich warunkach. Love it! Zrozumie to tylko ten, kto spróbuje 😉

 

Ciągły rozwój i wyzwania

wyzwania-wizazysty-min

Nie ma lekko. Nie możesz po ukończeniu szkoły spocząć na laurach i bazować tylko na wiedzy wyniesionej ze szkoły. Trendy się zmieniają, kosmetyki udoskonalają, a Twoim zadaniem jest ciągłe śledzenie rynku i dokształcanie się.

 

Możesz pracować wszędzie

…tylko weź ze sobą kufer. Nie mówię, że to łatwe i że stać na taki ruch każdego, ale jeśli tylko chcesz, możesz spróbować być charakteryzatorem nawet na Barbados. Założę się, że znajdzie się kilka teatrów w Kanadzie, które mogłyby być zainteresowane, a jeśli wolisz odmienny kierunek, to wiedz, że w Indiach także kręcą filmy (i to nie byle jakie… 😉 ). Znajdź pomysł na siebie i przystąp do realizacji!

 

Zacznij, kiedy tylko chcesz

Kto powiedział, że należy mieć 20 lat, aby rozpocząć karierę charakteryzatora? Jesteś po 40 i znudziła Cię Twoja dotychczasowa kariera? Zrób coś z tym. Nigdy nie jest za późno na zmiany. Sama znam przykłady osób, które z pasji do malowania odnalazły się w tym zawodzie w dojrzałym wieku.

 

Życie to zabawa

wizażysta

Niejednokrotnie łapałam się na tym, że w trakcie wykonywania zlecenia uzmysławiałam sobie fakt, że to prawdziwa praca, a nie tylko zabawa. Jeżdżąc po festiwalach z grupą artystów, można na chwilę zapomnieć, że jest się w pracy. Inni płacą za bilety do teatru, a Ty nie tylko możesz zobaczyć spektakl za darmo, ale jeszcze ktoś Ci płaci za to, że jesteś 😉 Życzę wszystkim, aby postrzegali swoją pracę jako zabawę i zapominali się od czasu do czasu.

 

Podróże małe i duże

Nie od razu trzeba się przeprowadzać, by robić karierę za granicą. Zawsze jest szansa na zlecenia wyjazdowe. Część z nich pewnie będzie dotyczyła Olsztyna, Łodzi czy  innegoLublina, ale jest wielce prawdopodobne, że trafi się w końcu realizacja na przykład na jednej z greckich wysp… Who knows?

 

Ludzie

Jakże ważny czynnik. Nasz zawód prowadzi do intymnego kontaktu z klientami. Malując kogoś, naruszasz tę strefę komfortu, do której inni specjaliści nie docierają. Istnieją  też osoby bardzo wrażliwe na tym punkcie. Ludzie jednak wielokrotnie otwierają się na Ciebie, nierzadko zwierzając się ze swoich problemów, opowiadając anegdoty „z życia gwiazd”. Traktują Cię jak swojego powiernika. Niesamowitym jest pełnić taką rolę, być słuchaczem wielu osób. Warto pamiętać, że kultura naszego zawodu wymaga, aby takich historii dalej nie rozpowiadać, a zostawić na wyłączność. To buduje zaufanie.

 

Dopisz jeszcze jeden powód, który dla Ciebie sprawia iż kochasz swoją pracę 🙂

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.