Charakteryzacja kontra pielęgnacja. Czy można to pogodzić?

Charakteryzacja kontra pielęgnacja. Czy można to pogodzić?

Tym razem prezentuję Wam artykuł gościnny, napisany przez Paulinę Budzanowską, która jest nie tylko rewelacyjnym charakteryzatorem, ale również fantastycznym kosmetologiem. Paulina na co dzień wykłada w Szkole Kreacji i Wizerunku „KADRA”, w Studium Wizerunku Teatralno-filmowego we Wrocławiu, oraz w Policealnym Medycznym Studium Zawodowym „KADRA”.

Od 7 lat jest właścicielem gabinetu kosmetycznego „Ambasada Piękna” przy ul. Zwycięskiej we Wrocławiu. Współpracuje również z Operą Wrocławska, Telewizją Wrocław TVP, a także z takimi artystami, jak: Andrea Bocelli, Grażyna Torbicka czy Damian Ukeje.

pielęgnacja cery
fot. Michał Tylewski i Katarzyna Sobańska firma Hocus Focus Studio www.hocusfocus.pl. Na zdjęciu Paulina Budzanowska

Poniżej spora dawka wiedzy, życzę miłej lektury 🙂

 

Życie artysty nie jest lekkie

Praca artysty wiąże się z licznymi wyzwaniami charakteryzatorskimi. Niestety, nie wszystkie profesjonalne produkty do charakteryzacji będą wpływały na poprawę jakości skóry aktora. Większość z nich w składzie zawiera związki chemiczne, które zaburzają funkcję bariery naskórkowej naszej skóry oraz przyczyniają się do nadreaktywności naczyń krwionośnych. Objawy podrażnień po charakteryzacji mogą występować na całym ciele, jednak głównie dotyczą skóry twarzy, co związane jest z występowaniem największych zasobów histaminy w górnych partiach czerwieni wargowej oraz górnych powiek.

 „Charakteryzacja nie służy tylko do upiększania aktora na scenie. Ona pomaga artyście lepiej wcielić się w rolę, sprawia, że aktor wygląda odpowiednio młodo, staro, zdrowo czy nawet umierająco. Na rynku można znaleźć wiele profesjonalnych preparatów do charakteryzacji.”- Podręcznik do charakteryzacji Kryolan. A.Langer  Aby makijaż był trwały i przede wszystkim odporny na pocenie się aktora, na scenie używamy podkładów tłustych, występujących pod wieloma nazwami: Foundation MakeUP, Paint Stick czy Face Cream Stick. Podkład ten posiada mocne właściwości kryjące, co umożliwia wykonanie makijażu scenicznego. Niestety ogromną wadą takich podkładów są działania komedogenne, czyli sprzyjające powstawaniu zaskórników, grudek czy powstawaniu krost ze stanem zapalnym.

 

Na co zwrócić uwagę?

Charakteryzacja to nie tylko makijaż. Pracując z artystami, posługujemy się wiedzą i zdobytym doświadczeniem, aby móc wykonywać efekty specjalne, takie jak np. rany, postarzanie, odlewy, przyklejanie zarostów czy łysin. Oczywiście pracujemy wyłącznie na sprawdzonych i dopuszczonych do sprzedaży produktach do FX, dostępnych dla profesjonalistów. Mimo wszystko, produkty te mocno wpływają na podrażnienie skóry aktora. W swoim składzie zawierają liczne związki chemiczne, które wypływają na zaburzenie bariery ochronnej naskórka, a co się z tym wiąże, zwiększają podatność na zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze i  inne zjawiska patologiczne jak ostre reakcje z podrażnienia (wyprysk kontaktowy z podrażnienia) czy w wyniku alergii (wyprysk kontaktowy alergiczny).

Największe podrażnienia możemy zauważyć podczas klejenia łysinek czy wykonywania odlewów silikonowych. Łysinki wykonane z glatzanu (płynu syntetycznego do tworzenia łysin) przyklejamy bezpośrednio na skórę specjalnym klejem, który w swoim składzie zawiera alkohol mający silne działanie przesuszające i podrażniające. Po ściągnięciu łysiny u aktora zauważalna jest nadreaktywność naczyń, co wiąże się z mocnym zaczerwienieniem skóry.

Aby wykonać postarzanie zastosujemy płynny lateks, zawierający amoniak, który silnie podrażnia błony śluzowe dróg oddechowych. Lateks jest także stosowany na skórę w celu wykonywania symulacji ran czy poparzeń.

Do rozcharakteryzowania artysty stosujemy specjalne produkty do demakijażu. Niektóre z nich zawierają aceton, który ma szkodliwe i mocno przesuszające działanie na cerę. W składzie tych preparatów możemy także znaleźć Paraffinium Liquidium, Paraffin, Benzyl Alcohol czy Parfum.

pielęgnacja cery
fot. Michał Tylewski i Katarzyna Sobańska firma Hocus Focus Studio www.hocusfocus.pl. Na zdjęciu Paulina Budzanowska

Pielęgnacja cery

 Jak widzimy, cera aktora jest narażona na działanie wielu związków chemicznych. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, zarówno w warunkach domowych, jak i gabinetowych.

 Jeśli artysta zmaga się z cerą suchą, należy stosować preparaty, których głównym celem będzie uzupełnianie wody w skórze. Taka cera posiada także zaburzony proces wytwarzania się lipidów naskórka, co z kolei zakłóca proces złuszczania się zrogowaciałych komórek. Aktorzy mający cerę suchą powinni pamiętać, że wszystkie mydła oraz środki syntetyczne do mycia odtłuszczają skórę i w konsekwencji pogłębiają przesuszanie naskórka. Do demakijażu dobrze byłoby stosować mleczka, śmietanki czy znane na rynku płyny miceralne. Stosowane kremy na dzień, zawierające filtry UVA i UVB, oraz kremy na noc powinny być bogate w składniki nawilżające, ochronne oraz poprawiające odnowę bariery ochronnej naskórka, jak np. kwas hialuronowy, kolagen, PCA – kwas piroglutaminowy, sorbitol, gliceryna, pantenol, kwas mlekowy, kwas glikolowy, mocznik czy ceramidy, uzupełniające cement międzykomórkowy. Bardzo ważne jest, by nie zapominać o kremie pod oczy, gdyż cera ta najszybciej ulega procesowi starzenia się skóry.

W gabinecie kosmetycznym poleciłabym zabiegi, które będą przywracać stopień nawilżenia skóry i zatrzymania w niej wody, będą uzupełniać ubytki w cemencie komórkowym ceramidów oraz wpłyną na rewitalizację skóry i spowolnią proces jej starzenia się.

Aktorzy z cerą tłustą muszą przede wszystkim zadbać o normalizację pracy gruczołów łojowych, zmniejszenie grubości warstwy rogowej naskórka oraz o poprawę ukrwienia skóry. Do mycia twarzy należy stosować żel do mycia twarzy przeznaczony dla cery tłustej, tonik bezalkoholowy, krem na dzień matujący z filtrami UVA i UVB oraz krem na noc seboregulujący. Cera ta podatna jest na zakażenia bakteryjne, dlatego produkty pielęgnacyjne powinny, oprócz działania sebostatycznego, wykazywać działanie bakteriobójcze – ograniczające rozwój mikroorganizmów.

Składniki preparatów dla cery tłustej powinny zawierać: związki cynku, kaolin, glinkę zieloną, garbniki, wyciągi z pokrzywy czy lawendy lekarskiej, kwas salicylowy, kwas glikolowy, olejek z drzewa herbacianego.

Aktorom, borykającym się z cerą tłustą, poleciłabym także zabiegi oczyszczające skórę czy normalizujące pracę gruczołów łojowych na bazie kwasów AHA i BHA. Wiedząc, że jest to osoba narażona na produkty do charakteryzacji, poleciłabym także zabiegi nawilżające, czy poprawiające mikrokrążenie skóry.

Przy podrażnieniach skóry bezpośrednio po charakteryzacji należy stosować preparaty łagodzące, które zawierają np. pantenol – prekursor witaminy B3, allantoinę, żywokost lekarski – ma działanie gojące i łagodzące podrażnienia.

Pamiętajmy, że odpowiednia pielęgnacja skóry jest także po stronie charakteryzatora. Nasze stanowisko pracy to nie tylko profesjonalne pędzle, preparaty do charakteryzacji, ale też odpowiednie preparaty do demakijażu czy pielęgnacji artysty, jak np. kremy i maseczki do twarzy dostosowane do indywidualnych potrzeb naszego klienta. Pracujmy nad wyglądem charakteryzacji, ale także dbajmy o naszego artystę. To stan jego cery będzie odzwierciedlał jakość naszej charakteryzacji.

BIBLIOGRAFIA

  1. Arnold Langer „Podręcznik charakteryzcji” 2003 Impre-Art.
  2. Barbara Drygas, Marzenna Mrozowska, Regina Szpindor „ Kosmetyka Pielęgnacyjna i Upiękaszająca” Nowa Era 2014
  3. Maria Noszczyk „Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska” PZWL, 2010
  4. Waldemar Placek : „Kosmetologia i farmakologia skóry” PZWL, 2007

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.