Ekologia w makijażu

Ekologia w makijażu

Jednym z trendów, który sprawia mi wielką radość, jest moda na ekologię. Mam szansę wpływać na świadomość konsumentów, aby ci z kolei dokonywali bardziej świadomych wyborów. Obecnie wszystko, co związane z ekologią, jest niesamowicie popularne na całym świecie. I bardzo dobrze! Wspieram ten trend całym sercem i promuję ekologię też w makijażu.

Wiadomo, nie wszystkie produkty są przyjazne ekologii – w szczególności, jeśli chodzi o charakteryzację. Nieraz spotykamy na opakowaniach oznakowania o niebezpieczeństwie dla środowiska.  Mimo wszystko, zawsze warto zwiększać swoją świadomość, starać się dbać o środowisko i zapobiegać złej utylizacji zużytych opakowań.

 

Oznakowania na produktach do efektów FX

Produkty do efektów specjalnych niejednokrotnie są łatwopalne, niebezpieczne dla oczu lub łatwo mogą wpłynąć negatywnie na środowisko. Należy zachować szczególną ostrożność przy ich stosowaniu, a do tego zutylizowanie je z głową.

collage

Utylizacja materiałów do efektów FX

Niejednokrotnie posiadają one bardziej skomplikowany skład i są znacznie bardziej niebezpieczne dla środowiska. Posługując się przykładem produktu Tuplast marki Kryolan, można uzmysłowić sobie jak niebezpieczne może być dla naszego zdrowia nadmierne jego wdychanie lub niefortunne połknięcie. Cała specyfika produktu dostępna jest TUTAJ. Jak zapewnia producent, produkt jest łatwo biodegradalny, ale…. wyjątkowo łatwopalny. Dlatego musisz zwracać szczególną uwagę na to, jak utylizujesz takie produkty. Zasada jest prosta, skontaktuj się z profesjonalistami od utylizacji odpadków niebezpiecznych. Może trochę śmiesznie zgłaszać jedną zużytą tubkę, ale proponuję odezwać się do koleżanek i kolegów po fachu, może uzbiera się większa garstka odpadów. Możesz też skontaktować się z pobliską szkołą charakteryzatorską, która prawdopodobnie ma większy przemiał zużytych opakować, więc moglibyście zutylizować to razem.

utylizacja-kosmetykow

 

 

Przyjazne dla środowiska

Czy zwracasz uwagę na obecność tych znaków na opakowaniach kosmetyków, które kupujesz? Mała ściąga, co one oznaczają:

nie-testowaneNie testowane na zwierzętach – Uwaga! W obowiązujących przepisach istnieje całkowity zakaz testowania kosmetyków oraz składników kosmetyków na zwierzętach, a także wprowadzania do obrotu kosmetyków zawierających substancje testowane na zwierzętach przez danego producenta. Dlatego ten znak jest coraz rzadziej stosowany przez producentów.

Należy jednak pamiętać, że substancje, które nigdy w historii nie zostały przetestowane na zwierzętach – praktycznie nie istnieją. Ocena bezpieczeństwa wszystkich produktów kosmetycznych (także tych oznakowanych jako „nie testowane na zwierzętach”) oparta jest na danych z przeszłości. Z testów, prowadzonych także na zwierzętach.
Stosowanie oznakowania „cruelty free” zostało przez samych producentów uznane za wprowadzające w błąd.
Znak nie jest regulowany żadnym aktem prawnym i może mieć różny kształt.

 

petsymbolOznakowanie materiału – Oznakowanie materiału, z którego wykonano opakowanie. Pokazany symbol oznacza, że opakowanie wykonano z politereftalanu etylenu.

 

zielony-punktZnak „zielony punkt”  –  Oznacza, że producent ma podpisaną umowę z organizacją odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, która jednocześnie posiada licencję na używanie tego znaku. W Polsce wyłączne prawa do używania znaku zastrzeżonym znakiem towarowym „Zielony Punkt” posiada Rekopol Organizacja Odzysku S.A. Znak ten, często niesłusznie, kojarzony jest z możliwością recyklingu opakowania lub ekologicznością produktu.

Wszyscy producenci kosmetyków mają obowiązek recyklingu opakowań, ewentualnie wnoszenia tzw. opłaty produktowej za niewykonanie tego obowiązku

 

logo_bdih_naturkosmetikZnak kosmetyku naturalnego – Znak kosmetyku naturalnego przyznawany odpłatnie przez niemiecką organizację BDIH*. Oznacza, że produkt spełnia kryteria BDIH w zakresie składu i produkcji kosmetyków naturalnych.

 

znak-ekoZnak Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji – Znak przyznawany odpłatnie przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Jest przyznawany dla certyfikowanych kosmetyków naturalnych.

 

sponsored-soil-association

Znak produktu organicznego – Znak produktu organicznego, przyznawany odpłatnie przez brytyjską organizację The Soil Association. Oznacza, że kosmetyk spełnia kryteria organizacji dla kosmetyków organicznych.

 

d77060_a6c045b0bba04af99db11bfba53220a3mv2_d_1600_1600_s_2-jpg_256Znak kosmetyku naturalnego lub organicznego – Znak kosmetyku naturalnego lub organicznego przyznawany odpłatnie przez francuską organizację ECOCERT. Oznacza, że produkt spełnia kryteria ECOCERT w zakresie składu i produkcji kosmetyków naturalnych lub organicznych.

 

naturkosmetik_08Znak kosmetyku naturalnego – Znak kosmetyku naturalnego lub organicznego przyznawany przez organizację International Natural & Organic Cosmetics Association. Oznacza, że produkt spełnia kryteria NaTrue w zakresie składu i produkcji kosmetyków naturalnych i organicznych.

 

 

Skład kosmetyków wg INCI:Międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków. System stosowany w całej UE. Kolejność wymienionych składników zależy od zawartej w nich ilości (od największej do najmniejszej). W systemie INCI stosuje się angielskie nazwy związków chemicznych oraz łacińskie nazwy roślin. Tutaj możesz znależć opis wszystkich składników, jakie mogą znaleźć się w kosmetykach.

Pamiętaj: im krótsza lista składników tym lepiej

 

Zawsze staraj się wybierać produkty najlepszej jakości. W końcu chodzi o Twoją reputację, o to, czego używasz oraz jak postępujesz. Bycie eco-friendly może wpłynąć wyłącznie pozytywnie na opinie klientek.

 

Pędzle

Z jakiego włosia sa Twoje pędzle? Jeszcze do niedawna tak trudne do zdobycia (w szczególności na polskim rynku) pędzle z włosiem syntetycznym, imitującym włosie naturalne, dziś możemy dostać w każdej porządnej drogerii. Marki, które deklarują się wykonywać pędzle „animal-friendly” to między innymi: Urban Decay, Hakuro, bdellium tools.

Do wykonywania pędzli z włosia naturalnego stosuje się zazwyczaj włosie konia, kozy, borsuka, norki czy wiewiórki. Są one trudniejsze w utrzymaniu czystości oraz higieny, ponieważ z łatwością gromadzą bakterie. Ponadto, w porównaniu z syntetycznymi, włosy znacznie częściej wypadają z trzonka.  Kolejny minus pędzli naturalnych to ewentualne alergie, które mogą występować u osób ze skłonnościami do podrażnień.

 

Wiem o tym, że nie wyjdziesz zaraz do sklepu i nie zaczniesz wymieniać całej zawartości swojego kufra ani toaletki w domu. Dobrze jednak mieć świadomość, że w przyszłości można by postępować w zgodzie z matką naturą. Jeżeli będziesz mieć do wyboru dwa podobne produkty i nie będziesz wiedzieć, który wybrać, zerknij na etykietkę z tyłu. To pomoże rozwiać Twoje wątpliwości.

Jeżeli jednak już teraz chcesz zacząć działać, korzystając z programu afiliacyjnego, polecam Ci kilka sklepów, w których możesz znaleźć coś godnego uwagi:

logo

        logo-biokram

logomlogo-jpg

W artykule wykorzystano materiały z:

http://www.kosmopedia.org/o_kosmetykach/oznakowanie_kosmetykow/

 

*BDIH – znak ekologiczny informuje konsumenta, że do produkcji kosmetyków zostały użyte tylko surowce naturalne, takie jak: oleje roślinne, ekstrakty ziołowe, olejki  eteryczne i substancje zapachowe pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów (źródło: http://www.ekologia.pl/wiedza/znaki/produkty/znak-bdih,11667.html)

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.