Jak stworzyć dobre portfolio?

Jak stworzyć dobre portfolio?

O portfolio słów kilka

Czym jest portfolio? Niektórym z Was to pytanie może wydać się niezwykle banalne, ale – aby wyrównać szanse tych, którzy dopiero raczkują – poniżej małe wytłumaczenie.
Portfolio to nic innego jak album ze zdjęciami, przedstawiający Twoje dotychczasowe osiągnięcia i  prace. Mówiąc prościej, może być to teczka, w której gromadzisz wszystkie swoje najlepsze projekty, pokazujące na co Cię stać i zapowiadające, czego klient może się spodziewać. Portfolio powinno zawierać Twoje namiary (tak, by można się było z Tobą skontaktować) oraz Twoje logo (jeśli je posiadasz). Koniecznie też umieść na frontowej stronie swoje imię i nazwisko! Ludzie muszą wiedzieć, kim jesteś, a przy odrobinie szczęścia zapamiętają nazwisko i w przyszłości będą mogli się do Ciebie odezwać. Portfolio służy do zaprezentowania siebie. Służy temu, aby znaleźć klientów lub współpracowników.

portfolio

Pierwsze podstawowe pytanie: portfolio papierowe czy wirtualne? Z pewnością warto mieć obydwie wersje. Poniżej kilka praw, jakimi rządzi się każde z nich:

O portfolio w wersji elektronicznej
Znacznie popularniejsze, stwarzające więcej możliwości i przede wszystkim – posiadające większy zasięg. Całe spektrum opcji. Najszybciej i najprościej jest wykonać swoje portfolio, korzystając z portali ku temu przeznaczonych, jak np. Maxmodels czy Fotomody. Layout jest gotowy. Wystarczy wrzucić zdjęcia i napisać kilka słów o sobie, ale…. warto wcześniej zastanowić się czy promowanie swojego portfolio w miejscu, w którym konkurencja jest naprawdę duża, ma sens. Zważając na łatwość, z jaką można przeszukiwać również teczki innych artystów, ja wolałabym ten ruch przemyśleć. Z pewnością warto jest posiadać konto na jednej z tych stron, aby móc łatwo wyszukiwać modelki lub fotografów do współpracy, jednak nic nie zastąpi Twojej własnej strony z nazwiskiem w tytule. Zakładanie strony często wiąże się z kosztami… ale nie musi. Oto kilka tanich alternatyw:

wix.com – strona oferuje cały wachlarz różnorodnych layoutów. Każdy z nich można w bardzo łatwy sposób edytować i dowolnie zmieniać wszystkie detale. Tak więc, nawet pracując na gotowym szablonie, można personalizować swój projekt, a następnie tylko wrzucić zdjęcia i dodać bardzo ważną zakładkę(!) KONTAKT. Minusem tej strony są dość nachalne reklamy portalu oraz adres domeny, który zawsze zawiera w sobie… wix.com. Wady te można zredukować, inwestując w stronę niewielką kwotę.  Możliwość wykupienia pakietu PRO pozwala cieszyć się wersją pozbawioną reklam. Możesz także wykupić własną domenę (czyli adres strony) i stworzyć na niej cały szablon.

carbonmade.com – sama z niego korzystam. Jest łatwy i czytelny. Zasady podobne jak w punkcie poprzednim. Twoje portfolio musi zawierać adres …carbonmade.com. Niestety, w wersji podstawowej, czyli darmowej, masz ograniczoną liczbę wrzucanych zdjęć – maksymalnie możesz załadować ich 35. Myślę, że to i tak całkiem sporo.

– tumblr/pineterest/instagram – można je wrzucić do jednego worka, ponieważ wszystkie te strony działają na podobnych zasadach. Trudno tu o spersonalizowany wygląd, lecz z pewnością należą do bardzo łatwych w obsłudze i przy tym bardzo popularnych.

dobre portfolio– myportfolio – platforma stworzona przez program Adobe. Funkcjonuje podobnie jak portale z poprzednich przykładów. To platforma przeze mnie osobiście niezgłębiona, ale wygląda na godną uwagi.

– fotoblog – generalnie, wszystkie powyższe pomysły można nazwać blogami. W sytuacji, gdy jednak dysponujesz jakimś budżetem, możesz stworzyć własną unikalną stronę, od początku do końca. Stronę, jakiej nie ma nikt inny. Jak to zrobić? Oto kilka przydatnych informacji w skrócie (przy innej okazji postaram się opisać to bardziej szczegółowo).

W pierwszej kolejności wykupujesz hosting, na którym będzie oparta cała strona. Następnie własną unikalną domenę, najlepiej z Twoim nazwiskiem. Kolejno znajdujesz szablon, czyli tak zwany template, który edytujesz według własnego uznania. Możesz też zainwestować w grafika, który zrobi Ci wszystko na „tip top”. Teraz pozostaje już tylko wrzucenie zdjęć i regularne aktualizowanie strony – zarówno zawartości portfolio, jak i informacji o sobie 🙂 Minimalny koszt to ok. 200 zł

Z pewnością jest jeszcze masa innych, podobnych portali, lecz nie sposób wszystkich wymienić w jednym poście.

O portfolio w wersji drukowanej
Moje pierwsze portfolio, jakie wydrukowałam, wciąż mam zachowane na pamiątkę 😉 Pamiętam to jak dziś! Szarpnęłam się na druk zdjęć w formacie A4 – tanie to nie było – powkładałam je wszystkie w przezroczyste koszulki, oprawiłam w ładną okładkę i voila! Portfolio było gotowe do prezentacji. Z pewnością teraz zabrałabym się za to inaczej… Warto powalczyć o oryginalność, o nietypową formę lub rozmiar. Portfolio można też wykonać w formie drukowanego albumu ( tak jak przygotowuje się albumy ze zdjęciami ślubnymi). Jest to na pewno inwestycja. Warto jednak najpierw pomyśleć nad wersją elektroniczną, a dopiero później nad papierową.

 portfolio

Pierwsze kroki w tworzeniu portfolio

Oto dziesięć złotych rad:

  1. Zacznij myśleć o zdjęciach do portfolio już na początku kariery. Jeśli uczęszczasz do szkoły, dokumentuj swoje prace wykonane na zajęciach. W końcu od czegoś trzeba zacząć.
  2. Nie wrzucaj do portfolio pięciu zdjęć z jednej sesji z tym samym makijażem. To jest nudne.
  3. Jeśli bardzo chcesz – wrzuć dwa, trzy zdjęcia z danej sesji, robiąc z nich kolaż. Dzięki temu będą funkcjonowały jako jedno.
  4. Za każdym razem poproś fotografa o chociaż jedno dobre zdjęcie portretowe z sesji. Ważne jest, by dobrze było widać na nim makijaż.
  5. Wybieraj tylko te prace, z których jesteś naprawdę zadowolony/a i dumny/a!
  6. Postaraj się urozmaicić swój album tak, aby wszystkie prace nie prezentowały tego samego stylu. Pokaż że jesteś wszechstronny/a i możesz wykonywać przeróżne projekty.
  7. Gdy zdobędziesz nowe ciekawe zdjęcia, aktualizuj swoje portfolio.
  8. Niezależnie od tego, czy to wersja papierowa, czy elektroniczna, pamiętaj zdjęcia muszą być dobrej jakości („pikseloza” jest nie do zaakceptowania)!
  9. Możesz dodać kilka zdjęć z backstage’u. Powszechnie wiadomo, że istnieje ogólna fascynacja życiem i pracą innych. Każdy lubi podejrzeć, jak wyglądały przygotowania i tzw. praca „od kuchni”. Możesz przy okazji zaprezentować w ten sposób także swój styl pracy.
  10. Jeśli strona to umożliwia, dodaj również filmiki z poszczególnych sesji promujące Twoją osobę.

Myślę, że powyższe rady z pewnością Ci się przydadzą. Nie przejmuj się, jeśli na początku nie masz zbyt wielu zdjęć…. W końcu nie od razu Rzym zbudowano ;).

A na co Ty głównie zwracasz uwagę tworząc swoje portfolio?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.