Strategia charakteryzatora – jak wybić się ponad innych?

Strategia charakteryzatora – jak wybić się ponad innych?

Chcesz zostać charakteryzatorem? Super!

Jesteś już charakteryzatorem? Jeszcze lepiej! Połowa drogi za Tobą.
Nie sztuką jest być charakteryzatorem, sztuką jest być dobrym charakteryzatorem, pożądanym przez wszystkich. Z tego artykułu dowiesz się, jak zostać zapamiętanym, co zrobić, aby spośród wielu możliwych opcji klienci wybierali akurat Ciebie oraz w jaki sposób możesz stale rozszerzać swoją sieć kontaktów.

„Na początku był chaos…” i podobnie jest w tym przypadku. Na początku zupełnie nie wiesz od czego zacząć. Niemal niemożliwością jest, by w jeden miesiąc tuż po ukończeniu szkoły zostać najlepszym w swoim fachu. Na wszystko trzeba czasu, musisz uzbroić się w cierpliwość. Z pewnością minie trochę, zanim osoby „ze środowiska” zaczną Cię kojarzyć. Można jednak ten proces trochę przyspieszyć. Jak?

By wybić się ponad innych, musisz pamiętać o jednym – podstawą są Twoje umiejętności! Bez tego ani rusz. Nie będzie tu mowy o tym, jak je zdobyć, bo zakładam, że już je posiadasz. Teraz skupimy się na tym, co dalej… Przedstawiam Wam moją Magiczną 13, którą przetestowałam na sobie.

jak-wybic-sie-ponad-innych

1. Bądź pewna/pewny siebie oraz swoich decyzji

Jeśli pokażesz innym swoje wątpliwości, klienci również zaczną wątpić w Ciebie i Twoje kompetencje. Aby przekonać kogoś do tego, co robisz, musisz najpierw przekonać siebie. Musisz mieć pewność, że wiesz, o czym mówisz, oraz że posiadasz wiedzę większą od przeciętnej osoby, która na co dzień zajmuje się co najwyżej malowaniem własnych rzęs i nie robi tego zawodowo. Zadbaj o odpowiedni ton głosu, bo to on może Cię łatwo zdradzić i uwierz w siebie tak, by inni też mogli uwierzyć.

2. Zgłębiaj wiedzę

Nigdy nie wiesz, gdzie i kiedy przyda Ci się dana wiedza. Jadąc na plan filmowy do produkcji, kręconej w realiach określonej epoki, dowiedz się jak najwięcej na temat tych czasów. Poznaj jak najwięcej detali, zgłębiając wiedzę dotyczącą kostiumów, makijaży oraz fryzur. Dobrze jest poszperać naprawdę wnikliwie. Dowiedz się, jakich kosmetyków używano w danym okresie, jak je pozyskiwano oraz jakie podłoże miały poszczególne trendy w modzie. Nic nie bierze się z powietrza, a rozumiejąc przyczynę o wiele łatwiej jest zrozumieć skutki.

To tylko jeden z tysięcy przykładów, w których wiedza okazuje się naprawdę przydatna. Wykaż się znajomością tematu.  Gwarantuję, że ekipa scenarzystów i reżyserów potraktuje Cię z większym szacunkiem, pozostając pod wrażeniem dobrego przygotowania.

3. Charyzma

Stań się wyjątkową, niezastąpioną oraz naprawdę pożądaną osobą.

4. Wizytówki

Zastanów się, czy zapamiętujesz imiona i nazwiska wszystkich osób, które poznajesz? Pewnie nie. Innym też zdarza się zapominać, dlatego, aby wyjść im naprzeciw, stwórz swoje wizytówki. Zawsze noś kilka w portfelu i pamiętaj, by rozdawać je komu trzeba. Dobrze, jeśli zadbasz o nietuzinkową formę lub niebanalny kształt wizytówki – łatwiej wówczas będzie zwrócić uwagę Twoich klientów.

5. Zasada 3P: profesjonalizm, perfekcjonizm, przygotowanie

Nigdy nie wykonuj swojej pracy po macoszemu!

Zawsze dbaj o najdrobniejsze detale!

Koniecznie przemyśl wcześniej swoją pracę!

(innym razem więcej na ten temat)

6. Bywaj

Jeśli w okolicy, w której mieszkasz, organizowane są jakiekolwiek eventy powiązane z Twoją profesją, bierz w nich udział – bywaj. Nie tylko po to, aby nawiązać nowe kontakty i znajomości, ale także po to, by podpatrzeć pracę innych i nauczyć się czegoś nowego. Inspiracji szukaj na każdym kroku.

Szarym myszkom mówimy NIE

7. Szarym myszkom mówimy NIE

Taka jest prawda. Jeśli lubisz nieśmiało chować się w kącie, zapomnij o podbijaniu świata charakteryzatorów. Pokaż, że masz osobowość. Nie bój się wyrażać swojego zdania. To ważne.

8. Sesje TFP są spoko

TFP czyli time for pictures.

Bardzo popularne sesje zdjęciowe, nieprzynoszące korzyści finansowych żadnej ze stron. Idealna forma współpracy, szczególnie na etapie budowania portfolio, zaraz na początku kariery. W końcu nie wszystko należy przeliczać na pieniądze. Podczas takich sesji wyrabiasz kontakty, zdobywasz doświadczenie, a ponadto – możesz do woli wyżyć się artystycznie. Sesje komercyjne zwykle obwarowane są pewnymi ograniczeniami oraz wymogami, którym należy się podporządkować. Podczas sesji TFP jedyne, o co musisz zadbać, to dogadanie się z fotografem i modelką. Porozumienie w kwestii wspólnego pomysłu i droga wolna, można działać 🙂

9. Liczy się oryginalność

Nie kopiuj innych, a inspiruj się nimi. Staraj się, aby wszystko, co tworzysz, było unikalne i pokazywało Twój indywidualny styl pracy.

10. Miej odwagę do nowych wyzwań

Nie wycofuj się ze zleceń w tematach, na których się nie znasz. Potraktuj je jak wyzwanie. Jeśli jeszcze nie pracujesz na planie filmowym i nie wiesz „z czym to się je”, to najwyższy czas, by tego spróbować. Przekonaj się na własnej skórze, rozwijaj i próbuj nowych rzeczy.

11. Zaangażowanie i determinacja

Nie osiągniesz sukcesu, jeśli nie dasz z siebie 100%. Nie obawiaj się potknięć i niepowodzeń. Nie poddawaj się i próbuj dalej. Dziewięć razy przytłoczy Cię niezadowolenie, lecz za dziesiątym poczujesz, jak rozpiera Cię duma i na duchu podnosi świadomość, że stać Cię na wszystko.

12. Bądź fajną osobą

Zaprezentuj się od jak najlepszej strony. Daj się lubić – nie tylko zawodowo – i pokaż, że po prostu jesteś fajnym człowiekiem. Nie ma nic złego w rozmowach na rozmaite tematy, mniej lub bardziej związane z motywem np. sesji zdjęciowej.  Przecież w ten właśnie sposób poznajemy siebie nawzajem.

268h

13. Uśmiechaj się!

Wierz lub nie, ale uśmiech może czasem zdziałać cuda. Uśmiechając się, pokazujesz innym swoje pozytywne nastawienie, a nawet ich nim zarażasz. Rozsiewając wokół siebie wirusa uśmiechu, sprawiasz, że ludzie z Twojego otoczenia również zaczynają się uśmiechać. Zrób eksperyment. Przy kolejnej wizycie w urzędzie lub w sklepie spożywczym, uśmiechnij się do naburmuszonej, nie do końca zadowolonej ze swojej pracy ekspedientki. Na pożegnanie powiedz coś miłego, życz jej „miłego dnia” i obserwuj reakcję 🙂

Celem tego i każdego kolejnego artykułu jest pobudzenie Was do dyskusji. Każdy z nas ma swój własny bagaż doświadczeń i przeżyć. Jestem przekonana, że każdy ma też swoje sprawdzone pomysły i patenty na to, jak można rozwinąć swoją karierę. Pomóżmy innym i podzielmy się swoimi doświadczeniami. Mogłaby nam z tego wyjść naprawdę imponująca lista. Czekam z niecierpliwością na Wasze komentarze!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.