Jak znaleźć modelkę?

Na początku kariery charakteryzatora najważniejsza jest stała praktyka. Najbliższym przyjacielem każdego wizażysty w tym czasie staje się jego własna twarz, na której może przeprowadzać wszelkie charakteryzatorskie „eksperymenty”. Nie jest to jednak do końca rozwojowe. Dlaczego? Po pierwsze, malowanie należy ćwiczyć na różnych twarzach. Gdy przyzwyczaisz się do jednego wizerunku, nie tylko trudniej będzie Ci poradzić sobie z modelkami o innej budowie oka niż Twoja, ale także dobieranie kolorów okaże się niemal sportem wyczynowym. Pamiętaj też, że ręka charakteryzatora pracuje inaczej malując własną twarz, a inaczej malując czyjąś.

Ok. Skoro już ustaliliśmy, że należy ćwiczyć na innych, to teraz pytanie:

Jak znaleźć modelkę?

Modelka do praktyki makijażu

Na dobry początek może to być ktokolwiek. Ważne jest, aby ćwiczyć z różnorodnymi typami twarzy modelek w różnym wieku. W przyszłości możesz trafić zarówno na 20-letnią, jak i 65-letnią klientkę. Popytaj wśród znajomych i rodziny. Na pewno nie będziesz mieć problemu z namówieniem kogoś na darmowy make-up. Zasugeruj popołudniowe godziny, tak, aby chętna mogła wykorzystać makijaż, na przykład, na wieczorne wyjście.

W trakcie początkowej praktyki, nauka na bliskich Ci osobach jest o tyle wartościowa, o ile komfortowa. Bliscy będą wykazywać na pewno większą cierpliwość niż standardowe modelki/klientki, a jeżeli coś pójdzie nie tak, na pewno nie będą mieć Ci tego za złe.

Pierwsze sesje zdjęciowe

Na pierwszy ogień dobrze jest wkręcić się w barterowe sesje tzw. TFP (Time For Prints). Oznacza to wymianę czasu poświęconego przez wszystkie ze stron w zamian za zdjęcia. Zazwyczaj biorą w nich udział modelki, które podobnie jak Ty, dopiero uczą się swojego fachu.

Profesjonalna modelka

Modelka nie jest tylko płótnem. Modelka także musi umieć dobrze zaprezentować Twoją pracę przed obiektywem kamery bądź aparatu. Jeśli zaczynasz zajmować się bardziej profesjonalnymi sesjami, zanim zdecydujesz się na konkretną modelkę, przejrzyj jej portfolio. Zobacz jak pozuje, jak wychodzi na zdjęciach.

Modelka PRO

 W tym temacie krótko, ponieważ jestem pewna, że artyści na tym poziomie wiedzą, skąd brać takie modelki 😉 Najlepsze ku temu są profesjonalne agencje. Poza tym, na tym poziomie z pewnością masz już ogromne spectrum możliwości, biorąc pod uwagę spore grono modelek poznanych do tej pory.

Jak wybrać?

Nie ma reguły. Nie ma jednego dobrego sposobu na to, jak wybrać modelkę. Każdy projekt to inne wymagania, inne potrzeby. Warto jednak zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

– modelka musi umieć pozować. Przejrzyj jej portfolio. Sprawdź, czy ma pomysł na siebie i czy nie pozuje ciągle w ten sam sposób,

– „modelka jednej twarzy” – niektóre modelki niestety nie potrafią „grać” twarzą i wychodzą tak samo na wszystkich zdjęciach,

– najlepiej pracuje się z modelkami, które są otwarte na nowości, a przede wszystkim na… dziwności. Niestety trudno jest wykrzesać coś z modelki, która czuje się skrępowana.

Gdzie szukać?

Jeśli  nie znasz żadnej modelki osobiście, najłatwiej będzie znaleźć ją w sieci.  Możesz zacząć poszukiwania od maxmodels i fotomody, a jeśli nie tam, spróbuj w grupach na Facebooku.

Przykładowe grupy:

Modelki i Fotografowie

Modelki Polska

Modelki, hostessy – praca

AKT Modelki – Fotografowie

Hostessy Modelki Fotomodelki

Modelki – Media – Show Business – Fotomodelki – Fashion – Casting

Przydatne informacje? Daj mi znać 😉 hania@e-charakteryzator.com

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.