Jak zaplanować serwis swoich usług?

Gwarantuję Ci, że dobrze zorganizowana praca przynosi o wiele lepsze efekty niż praca „na oko”.  Jakie efekty? Przede wszystkim finansowe, dlatego warto poświęcić temu chwilę. Już na początku swojej kariery charakteryzatora zastanów się, jak możesz zorganizować serwis swoich usług. Mam dla Ciebie kilka wskazówek.

Od czego zacząć?

Pewnie wyda Ci się to śmieszne, ale zaufaj mi, to ważne. Nie odkładaj tego na jutro, tylko od razu weź kartkę papieru i długopis. Usiądź w miejscu, gdzie nikt i nic nie będzie Cię rozpraszać, gdzie będziesz czuć się komfortowo. Gotowa? Teraz przeczytaj poniższe pytania, zastanów się nad nimi, a odpowiedzi zapisz na przygotowanej kartce.

Co chcesz zaoferować swoim klientom?

Co chcesz sprzedać?

Jakie zyski miesięczne/tygodniowe chcesz uzyskać?

Czego potrzebujesz, by rozpocząć swój projekt?

Czy posiadasz już wszystko, co niezbędne, do rozpoczęcia projektu, czy może musisz w coś zainwestować?

Czy wiesz, dlaczego tak istotne jest, abyś odpowiedziała pisemnie? To wymaga od Ciebie pełnego zaangażowania. Wymusza, byś faktycznie poświęciła chwilę swojemu biznesowi. Zauważysz na pewno, że formułowanie myśli na papierze jest niekiedy trudniejsze niż tylko „pomyślenie” o czymś. Poza tym, to ćwiczenie Ci się przyda. Zawsze będziesz mogła wrócić do swoich notatek 🙂

organizacja pracy

Pogratuluj sobie, jeśli odpowiedziałaś na wszystkie pytania! Ogromny krok za Tobą. Właściwie to stworzyłaś zalążek swojego biznesplanu.

Jak jesteś „do wszystkiego”, to jesteś do niczego?

Hmm… może niekoniecznie, ale faktycznie w tym temacie lepiej zachować ostrożność. Trudno jest wyszkolić się w kilku dziedzinach jednocześnie, i to na tyle dobrze, aby nazywać się ekspertem. Może spróbuj zastanowić się, co kręci Cię najbardziej. Makijaż ślubny? Malowanie airbrushem? Odlewy z sylikonu? A może perukarstwo?

Grupa docelowa – kto jest Twoim klientem?

Od tego, kto jest Twoim klientem, uzależnisz formę promocji  oraz to, gdzie umieścisz reklamę. Pomyśl, na ile zasobny portfel mają Twoi klienci, czy kierujesz ofertę do osób prywatnych, czy do firm, czy może do teatrów lub produkcji filmowych.

Pakiety usług?

W dzisiejszych czasach konsumenci uwielbiają pakiety. Daje im to informacje, czarno na białym, co otrzymują za konkretną kwotę. Mogą dopasować pakiet usług do możliwości swojego portfela. Oczywiście, tworzenie pakietów nie sprawdzi się przy każdej okazji, ale – jeśli tylko to możliwe – warto próbować. Pakiety mogą dotyczyć wykonania makijażu dla kilku osób, na przykład dla panny młodej i druhen lub dla uczestniczek wieczoru panieńskiego. Pakiet może także dotyczyć wykonania charakteryzacji na jednej osobie. Na przykład:

Charakteryzacja

Charakteryzacja + fryzura

Charakteryzacja + fryzura + stylizacja

 

wizażysta

Cennik?

Ha! Chyba nie ma trudniejszego tematu niż temat pieniędzy. Jak wyceniać swoją pracę? W skrócie: tak, aby nie było za drogo, ale też, żeby nie było za tanio. Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Na wartość Twojej pracy składają się trzy czynniki:

  • doświadczenie
  • marki kosmetyków, na jakich pracujesz
  • środowisko

Jeżeli dopiero ukończyłaś szkołę, przypuszczam, że nie stać Cię jeszcze na kosmetyki z najwyższej półki, a Twoje zdolności są dopiero na etapie rozwoju i poszukiwań. Nie warto wtedy przesadzać z cenami. Bycie poczatkującym to żaden wstyd. Każdy musi przejść ten etap. Lepiej jest zacząć od  budowania zaufania klientów, a dopiero z czasem próbować podnosić stawki. Kiedy przyjdzie ten czas? Gdy staniesz się bardziej pewna swoich umiejętności, a zawartość Twojego kufra ulegnie zmianie.

Na cenę wpływa także wielkość konkurencji oraz miasto, w jakim pracujesz. Przy dużej konkurencji, niestety, ceny idą w dół. Ceny na pewno będą wyglądały inaczej w Szczecinie, a inaczej w Warszawie. Należy je dobierać pod klientów. Jeżeli będą zbyt wygórowane, nikt nie skorzysta z Twojej oferty. Jeśli będą za niskie, klientki mogą zwątpić w Twoje zdolności oraz w jakość usług. Poza tym, zaniżanie cen niepotrzebnie psuje rynek. Zastanów się, dla kogo tworzysz ofertę.

Na początku dobrze jest przeprowadzić mały research. Rozejrzeć się, jak ceny plasują się u konkurencji.

A teraz konkrety. Ceny makijaży zaczynają się mniej więcej od 50 zł. Tej stawki bym się trzymała na początku. Jak wiadomo, ceny usług z czasem powinny iść w górę. Mogą wahać się od 50 zł dla początkujących do nawet 300 zł dla osób z większym doświadczeniem. Możesz używać górnej granicy, gdy poczujesz, że Twoje zdolności są już na bardzo wysokim poziomie i korzystasz z ekskluzywnych, drogich kosmetyków. Pamiętaj, że wówczas zmienią się również klientki, korzystające z Twoich usług.

biznesplan

Kwestia cen charakteryzacji to ciężki orzech do zgryzienia. Charakteryzacja charakteryzacji nie równa. Przy małych zleceniach cena może wynosić na przykład 150 zł, przy większych może być liczona od 1000 zł wzwyż.

Pamiętaj, aby zawsze przy wycenie swoich usług uwzględnić też koszt kosmetyków i innych materiałów. I oczywiście policz swój czas.

Co Cię wyróżnia?

Bądź kreatywna! Pomyśl o swojej karierze niesztampowo. Bierz przykład z innych, ucz się, ale nie kopiuj tego, co robią. Nie ma sensu powielać czegoś, co już istnieje. Spróbuj znaleźć niszę, której jeszcze nikt inny nie zauważył. Jako przykład może posłużyć mój blog. Na co dzień zajmuję się charakteryzacją, a dodatkowo rozwijam się w branży blogowej. Dobrze wiem, że na polskim rynku mało jest artykułów, które poruszałyby te same tematy, co ja. Znajdziesz wiele blogów traktujących o tym „jak malować”, „jakich kosmetyków używać”, etc. Mało kto opowiada jednak o tym, jak przekuć swoją pasję w biznes. Poza tym, jest wiele około-charakteryzatorskich tematów, które warto poruszyć, a nikt o nich nie wspomina. Mnie zależy na wymianie wiedzy między charakteryzatorami oraz wizażystami, na pobudzeniu środowiska, które niestety nie jest zbyt zintegrowane. Poszukaj jakiegoś pomysłu na siebie 😉

Postaraj się również, aby wyróżniała Cię oferta. Kreatywność, którą wykorzystujesz, wykonując charakteryzacje, przenieś tymczasowo na pole reklamy. Zawojuj innych swoim PR-em i stwórz niekonwencjonalną ofertę. Może to dotyczyć jej formy lub tego, gdzie się wypromujesz. Zastanów się nad oryginalnymi, nawet kontrowersyjnymi pakietami, np. na makijaż na imprezę rozwodową. Wyszukuj okazje tam, gdzie klient aż sam się prosi, by je wykorzystać.

Pamiętaj… Ponoć do odważnych świat należy 😉

 

mindfullnes

 

Jeżeli czujesz niedosyt, chcesz więcej wiedzy i potrzebujesz pomocy w stworzeniu swojego biznesplanu, pobierz dokument, który przygotowałam specjalnie dla Ciebie. Znajdziesz w nim wszystko, co najważniejsze, a może i więcej. Przygotuj się do profesjonalnej pracy, która przyniesie zyski na wielu płaszczyznach. Zainwestuj w siebie!

BIZNESPLAN

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.