Optymalizacja pracy – jak dużo zrobić, by się nie narobić?

Optymalizacja pracy – jak dużo zrobić, by się nie narobić?

Optymalizacja to dążenie do najlepszych rozwiązań, ciągłe zmierzanie ku doskonałości. Brzmi dość serio i poważnie? Prawda jest taka, że cały czas nad tym pracujesz, nawet o tym nie wiedząc. Przekłada się to zarówno na ogół prac związanych z autopromocją, z samą organizacją pracy, a także ujawnia się podczas wykonywania makijaży.

kaboompics-c

Jest to temat warty uwagi, więc dobrze się nad nim pochylić.  Dlaczego? Lepiej zoptymalizowana praca przekłada się na większe zyski, więcej wolnego czasu, a także na dobre opinie Twoich klientek.

Ale dość regułek, czas przejść do rzeczy.

 

Od czego zacząć?

Wprowadzenie rutynowych działań na pewno dobrze się sprawdzi. Rutyna nie kojarzy się najlepiej wielu osobom (w tym mnie 😉 ) i wielu od niej ucieka, ale trzeba przyznać, że w pracy często przydaje się organizacja i plan działania. Zrób listę rzeczy, które powinnaś wprowadzić do swojego tygodnia pracy tak, aby zwiększyć zasięg grona odbiorców.

Na przykład: wygeneruj czas, dzięki któremu będziesz mogła wrzucać zdjęcia na portale społecznościowe. Wraz z dodatkowym czasem będziesz mogła też na bieżąco aktualizować swoje portfolio, zająć się autopromocją oraz systematycznie odpowiadać na pytania, które otrzymujesz od klientek.

Stwórz plan działania i zawieś go w miejscu, do którego zaglądasz praktycznie codziennie. To działa motywująco. Mogą to być drzwi lodówki, ściana nad biurkiem, jeśli takowe posiadasz, pulpit komputera, gdziekolwiek.

Osobiście praktykuję podział pracy na dni tygodnia. Możesz oczywiście wytworzyć swój własny działający na Ciebie system.

Na przykład: wtorek może być dniem śledzenia nowinek kosmetycznych oraz nowych technik w malowaniu. Tego dnia skupiasz się tylko i wyłącznie na tym.

 

Oceń, na ile znaczące są poszczególne zadania,

które powinny zostać wykonane jako pierwsze.

 

KALENDARZ Twoją biblią

Nie wyobrażam sobie pracy bez plannera/organizera/kalendarza. To Twoje centrum dowodzenia. Miejsce, w którym zostały odnotowane dane wszystkich klientek, szczegóły każdego projektu makijażu oraz informacje o pozostałych zleceniach w teatrze czy w telewizji. Podobny kalendarz może też służyć jako miejsce do przechowywania (naszkicowania) inspiracji. Wszystko po to, aby się samemu nie pogubić w swoich planach.

 

Optymalizacja to:
Bardziej efektywna praca
Szybsze wykonywanie czynności
Więcej klientek
Więcej zadowolonych klientek
Większe zarobki

 

Jak to przekłada się na zarobki?

Znajdziesz czas na promocję swojej działalność = znajdziesz więcej klientek… Albo one znajdą Ciebie 😉

W długoterminowej perspektywie dzięki temu będziesz w stanie podwyższyć także swoje stawki. Twoja renoma wzrośnie, jeśli rozejdzie wieść o Twojej skutecznej i efektywnej pracy, i doskonałych makijażach.

 

Weź się ogarnij!

 

W trakcie wykonywania makijażu też?

Przede wszystkim! Malując także możesz zoptymalizować swoje działania. Pomyśl o sytuacji, gdy oprócz panny młodej masz do pomalowania jeszcze jej mamę, babcię i dwie siostry. Dobra organizacja to podstawa. Przeanalizuj, którą osobę powinnaś pomalować jako pierwszą, która z nich jest najważniejsza, ile czasu potrzebujesz na pozostałe panie i w jakiej kolejności powinnaś je pomalować. Czy zacząć od najstarszej, czy od młodszych pań? Jest masa czynników i Ty na pewno znasz je najlepiej, wiesz, na co zwracasz uwagę podczas malowania.

Inna sytuacja. Pracujesz przy pokazie mody. Nie możesz dopuścić do sytuacji,  w której modelka wyszłaby na wybieg z nieskończonym makijażem.  Wszystko musi być na czas. Sama znasz najlepiej swoje możliwości, wiesz ile potrzebujesz czasu na wykonanie precyzyjnego makijażu.

optymalizacja-pracy-jak-duzo-zrobic-by-sie-nie-narobic_
Zobacz dostępność produktów TUTAJ

Kilka tipów, czyli co zrobić, aby optymalizacja przebiegła jeszcze sprawniej:

– używaj pasa biodrowego na pędzle – pomaga on w organizacji, wszystko jest na swoim miejcsu i przede wszystkim pod ręką,

– unikaj chaosu na stanowisku pracy – przećwicz w domu „na sucho”, poukładaj wszystkie kosmetyki zachowując logikę najbardziej Ci odpowiadającą; szminki i kredki obok siebie, palety z cieniami już otwarte i ułożone, bagietki, waciki również obok siebie. Staraj się wyćwiczyć jeden schemat – ten najlepszy. Podczas pracy instynktownie będziesz chwytać po odpowiednie rzeczy wiedząc gdzie, co leży,

– zachowaj spokój – mam nadzieję, że znasz siebie na tyle, że wiesz jak reagujesz na stres. Pracę pod presją jedni uwielbiają, inni nienawidzą. Ja osobiście ubóstwiam 😉 Grunt to zachować spokój. Stres, który sama okazujesz, może udzielić się innym. Pokażesz klientce/modelce/aktorowi, że nie panujesz nad sytuacją, sprawiając, że klientka czy aktor zaczną się denerwować wraz z Tobą, że coś pójdzie nie tak. Staraj się wytworzyć bufor, który oddzieli Cię od stresującej sytuacji. Każdy ma swój sposób. Ja zaczynam nucić coś pod nosem, inni stosują głębokie oddechy, a jeszcze inni po prostu muszą się wyciszyć i skupić na pracy. Sprawdź metodą prób i błędów, co najlepiej działa na Ciebie.

– Ommmm – skup się na pracy. Bardzo miło z Twojej strony, że lubisz poplotkować z klientką, podyskutować na wszelkie możliwe tematy, ale pamiętaj, że dobrze i precyzyjnie wykonana praca stoi na pierwszym miejscu. Najpierw naucz się rzetelnie wykonywać swoją pracę, a gdy już będziesz wystarczająco pewna siebie, możesz trochę wyluzować 😉

– Wyprzedzaj samą siebie – w trakcie wykonywanie makijażu planuj w głowie kolejny krok tak, aby nie tracić czasu na zastanawianie się.

 

Stop stressing.

Everything will be ok,

just let it go.

 

Mam nadzieję, że nie było tak strasznie i część z tych rzeczy będziesz w stanie zastosować w swojej pracy. Daj znać, jak poszło i jakie Ty masz patenty na lepszą organizację siebie?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.