Savoir vivre bodypaintingu

Dziś kolejny artykuł partnerski. Chciałam napisać o bodypaintingu, ale pomyślałam, że udam się po wiedzę do źródła i podpytam osobę, która na co dzień się tym zajmuje i przez wielu postrzegana jest jako mistrz w swoim fachu!

Mowa o Marianie Foldze, który jest artystą plastykiem, charakteryzatorem, bodypainterem, fotografem, grafikiem, reżyserem oraz opiekunem artystycznej grupy teatru tańca „Dyemotion”. Na koncie ma ponad 30 wystaw z zakresu fotografii i malarstwa, a także sztuk performatywnych. Część nagród, jakie zdobył:

  • 2002 otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Jaworzna w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.
  • W 2012 otrzymał nagrodę Komisji Kultury, Sportu i Turystyki za twórcze i kreatywne łączenie różnych dziedzin sztuki oraz osiągnięcia w tej materii.
  • W 2015 Nagrodę Prezydenta Miasta Jaworzna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.
  • Wielokrotny laureat w mistrzostwach bodypaintingu i facepaintingu
bodypainting Marian Folga

Modelka: Monika Folga

Z zapałem poszukuje nowych inspiracji i doskonali swoje artystyczne umiejętności. Jest autorem barwnych, pomysłowych i zaskakujących realizacji. Od kilku lat zajmuje się bodypaitingiem, razem z żoną Moniką tworzą wspólne projekty na ludzkiej skórze. Przykłady ich prac można znaleźć między innymi w teledyskach, takich jak: „Slavica” Donatana czy „Sailing” Kamila Bednarka.

Dla niejednej osoby bodypainting może okazać się problematyczny. Praca z nagim ciałem, nierówną płaszczyzną. Marian zdradza nam tajniki swojej pracy oraz swojego sukcesu 🙂

bodypainting Marian Folga

Modelka: daruszkamodel

Początek kariery

Malarstwo i fotografia były moją pasją od dzieciństwa. Cały czas rozwijałem swoje artystyczne umiejętności, doskonaliłem warsztat. Poznając różne dziedziny fotografii, koncentrowałem się na fotografii ludzi. Jednak to mi nie wystarczało. Skupiając się na fotografii, brakowało mi czasu na malarstwo. Dlatego też spróbowałem połączyć te dwie dziedziny sztuki. Przeniosłem obraz z płótna na ludzkie ciało. I tak przygotowany model/modelka stał się dla mnie idealnym tematem do fotografowania. Początkowo zaczynałem od elementów bodypaitingu, z czasem tworzyłem coraz większe, barwne stylizacje. I rozpoczęła się moja przygoda z bodypaintingiem.

 

Bycie modelką to nie taka prosta sprawa

Malowanie ludzkiego ciała jest niestety o wiele trudniejsze od  tworzenia obrazów na płótnie. Wymaga dobrej współpracy między bodypainterem a modelem/modelką. Niektóre stylizacje zajmowały mi ok. 10 godzin. To duże wyzwanie dla kogoś, kto pozuje. Długi czas bez ruchu i w dodatku bez ubrania.  Zimno i zmęczenie często dają się we znaki. Oczywiście staram się stworzyć jak najbardziej komfortowe warunki dla modeli/modelek. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to ciężka praca dla obu stron.

bodypainting Marian Folga

Modelka: Karolina Głownia

Czy to krępujące?

Niekiedy słyszę pytania o skrępowanie, związane z malowaniem nagiego ciała. Muszę tu wyraźnie zaznaczyć, iż malując bodypainting myślimy o ciele jak o płótnie, bazie, na którą nanosimy farbę. Nie ma tu mowy o erotyzmie. Duże doświadczenie jako artysty plastyka oraz bodypaintera sprawia,  że to rozgraniczenie staje się automatyczne  już w momencie rozpoczęcia pracy. Już jako student podczas zajęć z rysunku postaci czy aktu uczyłem się tego rozgraniczenia. Ważne jest to, aby traktować pracę z nagim ciałem jako pracę z pewną formą sztuki. Aby skoncentrować się na zadaniu i odizolować emocje. Bardzo pomocne jest dokonanie swego rodzaju przeformułowania myślenia na temat nagości.

Doskonale widać to podejście podczas mistrzostw bodypaintingu, a w szczególności podczas World Bodypaiting Festiwal. Jest to miejsce, gdzie zjeżdżają się ludzie z całego świata.  Są tam prowadzone warsztaty bodypaintingu, odbywają się mistrzostwa, jest wiele nagości, natomiast jest ona dla wszystkich czymś zupełnie naturalnym. Wszyscy koncentrujemy się na pracy i  na doskonaleniu swoich umiejętności. Tak szczerze mówiąc w ogóle się tej nagości nie zauważa.

bodypainting Marian Folga

Modelka: Ewa Szymanek

Techniki malowania

Podczas festiwalu ludzie z całego świata wymieniają doświadczenia i doskonalą techniki malowania. W bodypaintingu spotykamy się z dwoma technikami nakładania farby: airbrush (aerograf) oraz pędzel i gąbka. Na rynku europejskim dostępnych jest wiele farb do malowania ciała techniką pędzel gąbka. Dobieram je w zależności od tego, jaki efekt chcę uzyskać. Farby różnych firm różnią się od siebie paletą odcieni danego koloru, intensywnością koloru, jego trwałością, sposobem nanoszenia oraz cieniowania. Są to bardzo ważne elementy, na które zwracam uwagę kupując farby. Wszystkie oczywiście są hipoalergiczne, zmywalne wodą z mydłem. Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o farby od aerografu. Jednak ich konsystencja jest bardziej płynna w porównaniu do farb tradycyjnych.

 

Techniki malowania ciała dobieram również w zależności od tego, jaki projekt wykonuję. Obecnie coraz częściej bodypainting wykorzystywany jest w branży reklamowej, teledyskach, rożnych eventach oraz w połączeniu z charakteryzacją w branży filmowej. Dodatkowo bodypainting i charakteryzację wykorzystuję do stylizacji tancerzy i akrobatów swojej grupy teatru tańca „Dyemotion”. Udało mi się połączyć moje zamiłowania i umiejętności tak, aby tworzyć niesamowicie barwne i porywające widowiska artystyczne, na które serdecznie Państwa zapraszam.

Karierę Mariana Folgi możecie śledzić na jego fanpage’u. Jestem pewna, że niejedną osobę zainspiruje do działania.

Daj mi znać, o jakiej specjalizacji pracy jako charakteryzator chcesz jeszcze przeczytać? 🙂

hania@e-charakteryzator.com

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.