Skończyłam szkołę i co dalej? cz. 2

Skończyłam szkołę i co dalej? cz. 2

6. Kursy indywidualne

Gdzie szukać?

Zainteresowanie szeroko pojętą dziedziną wizażu przybiera na sile. Dzięki powszechnemu zainteresowaniu tematem, zapotrzebowanie na kursy indywidualne stale rośnie. Każda chce wyglądać idealnie. Panie chcą być samowystarczalne na tyle, by samodzielnie wykonywać perfekcyjny makijaż. Możesz im w tym pomóc. Aby dotrzeć do potencjalnych klientek, określ swój target. Takie oferty zazwyczaj nie są tanie, co może być już pierwszą wskazówką tego, do jakich kobiet kierujesz ofertę. Zastanów się, gdzie bywają, gdzie pracują, jak spędzają swój wolny czas. Dobrym sposobem jest również prześledzenie facebooka. Znajdziesz tam setki grup i fanpage’y, poświęconych właśnie kobietom. Warto do nich należeć, a nawet się w nich promować. Zastanów się też nad miejscem. Gdzie będzie Ci wygodnie prowadzić takie kursy? Zadbaj o odpowiednie wyposażenie kufra przed szkoleniem, przemyśl przewodnie tematy spotkań. Może warto zaplanować trzy scenariusze spotkań np: makijaż biznesowy, dzienny oraz wieczorowy. Dzięki temu zabiegowi ta sama klientka będzie mogła wrócić do Ciebie, tylko po to, by skorzystać z innego kursu. Gwarantuję Ci, że jeśli będzie zadowolona ze spotkania, wygeneruje dla Ciebie przynajmniej dwie nowe osoby. Tak właśnie działa samonapędzająca się maszyna 🙂
Plusy:

Możesz spodziewać się naprawdę dobrych dochodów.

Minusy:

Myślę i myślę i nic nie znajduję… Dajcie znać, jeśli przyjdzie Wam do głowy jakiś minus takiej pracy.

7. Praca w szkole artystycznej

skonczylam-szkole1
fot. CK STUDIO

Gdzie szukać?

Druga w kolejności moja ulubiona forma pracy. Choć placówek edukacyjnych otwiera się coraz więcej (zatem rośnie liczba możliwości dla nas), dostać się nie jest łatwo. Spędziłam 4,5 roku ucząc w jednej z wrocławskich szkół charakteryzatorskich i pozostanie to na zawsze w mojej pamięci jako jedno z najlepszych doświadczeń w karierze. Jak się dostać? Chyba nie ma lepszej opcji niż rozesłanie swojego portfolio. Czasami na stronach szkół zamieszczone są ogłoszenia o naborze nowych wykładowców, a koniec wakacji jest najlepszym momentem na zabranie się za ten temat.

Plusy:

Musisz cały czas się doszkalać, aby Twoi uczniowie nie zaskoczyli Cię jakimś pytaniem – trudno o lepszą motywację do samorozwoju. Oprócz satysfakcji, jaką daje dzielenie się wiedzą oraz „wydawanie na świat” nowych artystycznych dusz, jest jeszcze jeden plus tej pracy. Od każdej z tych osób możesz nauczyć się równie wiele, ile dajesz sam. Każdy uczeń może zaproponować nowe, zaskakujące rozwiązania, inny punkt widzenia na dany temat. Na przykład w niekonwencjonalny sposób podejdzie do zastosowań jakiegoś produktu lub zaprezentuje połączenie kolorów, na które sama jeszcze nie wpadłaś. Zresztą, przykłady można by mnożyć w nieskończoność.

Minusy:

Pomimo samorozwoju, o którym wspomniałam wcześniej, nie zapominaj, że jest to regularna praca wciąż na tym samym materiale, rok w rok powtarzać się będą tematy i motywy. Dla kogoś może się to wydać wyjątkowo nużące.

8. Praca w drogerii kosmetycznej

Gdzie szukać?

Dobre miejsce na praktykę dla początkujących. Cóż może być lepszego od możliwości trenowania makijaży każdego dnia w pracy, mając do dyspozycji całą masę różnych kolorowych kosmetyków? Kosmetyków, na które pewnie nie byłoby Cię stać na samym początku kariery. Współpraca może przebiegać bądź to w salonie stacjonarnym, bądź na specjalnie organizowanych eventach promocyjnych. Wiele firm, prowadzących sklepy stacjonarne, posiada na swojej stronie zakładkę „rekrutacja”, gdzie w łatwy sposób można aplikować. Przykładami są chociażby Sephora, Douglas czy Inglot.

Plusy:

Twój kufer nie pomieściłby tej całej palety kosmetyków, które możesz tam przetestować, a od koleżanek z pracy możesz się naprawdę wiele nauczyć. Dodatkowo – możliwość pozyskania nowych klientek.

Minusy:

W tej pracy jesteś nie tylko wizażystą , ale również ekspedientką, która być może będzie musiała zajmować się obsługą klienta. Zakładam, że to minus, ale generalnie wszystko zależy od Twojego nastawienia.

9. Produkcje reklamowe/teledyski

praca przy teledyskach

Gdzie szukać?

Praca przy produkcji krótkich filmów (teledysków, spotów reklamowych) wiąże się z nieregularną, ale za to bardzo intensywną 2-3 dniową pracą przy jednym projekcie. Zazwyczaj agencje mają ściśle określone wytyczne co do czasu, jaki mogą poświęcić na zdjęcia i w którym muszą się zamknąć (koszty). Każdego dnia starają się zrobić, jak najwięcej. Podobnie jak na planie filmowym, Twoja obecność jest obowiązkowa do samego końca. Nie znaczy to, że przez wszystkie godziny produkcji nie będziesz mieć chwili dla siebie, lecz (awaryjnie) obecność jest niezbędna. Są takie agencje, jak MotionPikczer, Grupa13, Imagepro czy Suffit Films oraz cała rzesza im podobnych, które zajmują się produkcją spotów reklamowych, teledysków oraz wszelkich krótkometrażowych filmów na zamówienie. Z pewnością spora część z nich posiada już swój sztab charakteryzatorski. Wyślij maila, (albo kilka) do agencji, która naprawdę Cię interesuje. Powtarzaj je w odstępach ok. miesiąca (trzy, cztery razy), aby zapaść im w pamięć. Gdy będą w potrzebie, na pewno się do Ciebie odezwą. Pamiętaj, by jednak nie być zbyt nachalnym. Kontroluj liczbę maili.

Plusy:

Pośród nawału banalnych zleceń, typu „podkład – puder”, nareszcie jest szansa na nietuzinkowe wyzwania i nowe możliwości.

Minusy:

Brak gwarancji ciągłości zleceń, nawet jeśli już nawiążesz współpracę z jedną firmą.

10. Pokazy mody

pokaz mody

Gdzie szukać?

To ta sama szuflada co filmy, teatry i sesje zdjęciowe. Nie ma sprawdzonego sposobu na to, jak się dostać oraz jak zacząć. Zacznę więc od końca… Gdy stajesz się już osobą znaną, a Twoja strona wraz z portfolio ma całkiem niezłą pozycję w wynikach wyszukiwania, organizatorzy pokazów mody mogą znaleźć Cię pierwsi i samodzielnie zaproponować Ci pracę. Ale zanim to nastąpi, w pierwszej kolejności możesz oferować swoje usługi za darmo, zgłaszając się do organizatorów takich imprez. Jeszcze łatwiej będzie Ci „podpiąć” się pod innego artystę, który już się tym zajmuje i podjąć się uczestnictwa w pokazach w ramach praktyk. Kiedy już się dostaniesz, nie zapomnij o najważniejszym – networking! Nawiązuj nowe kontakty, daj się zauważyć (tak, by o Tobie nie zapomnieli!) i przede wszystkim – wykonuj super pracę 🙂

Plusy:

Rewelacyjnie możesz nauczyć się pracy pod presją czasu (co niektórzy presję czasu mogą uznać za minus 😉 ). Make up fashion to też często niesztampowe rozwiązania – praca ta może bardzo dobrze stymulować Twoją wyobraźnię.

Minusy:

Dłuuugie godziny na nogach bez chwili wytchnienia. Nie ma to tamto, ta praca nie należy do łatwych, a konkurencja nie śpi.

c.d.n….

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.