Skończyłam szkołę i co dalej? cz. 3

Skończyłam szkołę i co dalej? cz. 3

skonczylam-szkole

fot. Przemysław Górecki, modelka: Sara Skrajna, projekt: „It’s a Freak Show”

11. Współpraca z grupami artystycznymi (małe placówki artystyczne, cyrki, grupy kuglarskie)

Gdzie szukać?

Wiele domów kultury posiada grupy teatralne lub innej maści koła artystyczne, które mogą potrzebować osób do charakteryzacji. Powtarza się tu schemat z pracą „charytatywną”. Na początku nie ma co liczyć na zarobek, ale jeśli tylko dojdzie do etapu biletowanych przedstawień, możesz liczyć na zysk. Najpierw można dogadać się z dyrektorem (lub inną osobą odpowiedzialną za projekt) w kwestii pokrycia kosztów za zakup niezbędnych kosmetyków. 99% artystów, udzielających się w takich inicjatywach, jednocześnie uczestniczy jeszcze w innych eventach.  Oznacza to niezliczoną ilość możliwości na pozyskiwanie nowych projektów. Możesz również poszukać grup cyrkowych (pamiętaj, wspieraj tylko te, które nie wyzyskują zwierząt 😉 ), które będą potrzebować pomocy w przygotowaniach. Stamtąd już prosta droga do Cirque du Soleil! 😀

Plusy:

Prawdopodobnie będziesz jedyną osobą odpowiedzialną za charakteryzację, zatem masz pełne pole do popisu. Pamiętaj, że to Ty jesteś ekspertem w temacie wizażu. Bądź osobą pewną siebie i swoich projektów, a zespół na pewno będzie liczyć się z Twoim zdaniem.

Minusy:

Aby taki projekt zaczął przynosić zyski, trzeba się najpierw nieźle napracować.

12. TV

Gdzie szukać?

Zrób research w swojej okolicy i sprawdź, jakie masz możliwości. Jeśli mieszkasz w jednym z większych miast, z pewnością funkcjonuje tam placówka TVP. Nie ograniczaj się jednak tylko do tego, możliwości na pewno jest kilka. Często wyższe uczelnie tworzą własne programy telewizyjne, poszperaj w internecie, może natrafisz na jakieś niekonwencjonalne produkcje, gdzie będą potrzebowali Twojej pomocy. Przykładami takich telewizji mogą być Kampus.tv bądź Babskie.tv (wybaczcie, ale z własnego wrocławskiego podwórka, jest mi łatwiej coś wyszperać). Nie zrażaj się, gdy po odwiedzeniu witryny, stwierdzisz, że nie ma tam miejsca dla Ciebie. Tak naprawdę nie wiesz, jakie producenci mają plany na nadchodzącą przyszłość – może akurat Twoje umiejętności okażą się tam potrzebne. Praca w TV to głównie malowanie prezenterek oraz prezenterów, przygotowywanie gości oraz wykonywanie łatwych fryzur.

Plusy:

Często praca w plenerze, możliwość zobaczenia ciekawych miejsc. Trudno w tej pracy o rutynę.

Minusy:

Nie jest to najbardziej kreatywna forma pracy, zazwyczaj wykonujesz proste makijaże, ćwiczysz jednak pracę z kamerą i doskonalisz swoje możliwości.

13. Praca na eventach

praca-na-eventach

Gdzie szukać?

Oprócz malowania dzieci, spotkałam się również parokrotnie ze zleceniami od przeróżnych korporacji z zaproszeniem na imprezy tematyczne. Zadaniem jest wykonywanie prostych charakteryzacji wpisujących się w główny motyw, np. dziki zachód, kosmici atakują czy szlakami orientu. Najczęściej dotyczy to parotysięcznych eventów, dlatego najczęściej poszukiwany jest zespół osób, które zdołają ogarnąć taką liczbę. Nie ma też wtedy czasu na skupianie się na solidnej charakteryzacji jednej osoby, przygotowanie makijażu trwa nie dłużej jak dziesięć minut.

Plusy:

Te zlecenia są zazwyczaj dobrze płatne. Pieniądze idą z kieszeni dużego korpo, które często nie oszczędza na takich spotkaniach. Dodatkowo, mamy pełne spektrum możliwości w kwestii wykonywanych makijaży. Ja właśnie najczęściej na takich imprezach testowałam wszystkie dotychczas niezrealizowane pomysły, które od dawna gnieździły się w mojej głowie, lecz nie miałam okazji ich sprawdzić 😉

Minusy:

Praca często do bardzo późnych godzin nocnych, także z pijanymi klientami.

14. Kursy dla korporacji

Gdzie szukać?

Organizowanie szkoleń z makijażu biznesowego dla pań, pracujących w jednej firmie, to rewelacyjny pomysł na zarobek. Najważniejsze jest, aby odpowiednio przygotować się do takiej pracy. Stwórz prezentację (nie za długą, najlepiej w formie graficznej). Zawrzyj w niej informacje o sobie oraz o swoim doświadczeniu, a także (i przede wszystkim) wiadomości o tym, czego panie mogą nauczyć się na Twoim szkoleniu. Zamieść informację o czasie trwania oraz kosztach spotkania! Im więcej szczegółów podasz na samym początku, tym większa szansa, że zainteresujesz innych swoją ofertą.

Przygotuj wstępny scenariusz spotkania, który możesz również zamieścić w prezentacji, a w trakcie realizacji kursu z pewnością przyda się do płynnego przeprowadzenia całego spotkania. Pamiętaj o podaniu numeru kontaktowego lub adresu mailowego. Namiar powinien być łatwy do znalezienia w ofercie, którą wysyłasz. Możesz umieścić go na przykład w stopce na każdej stronie. Kolejna ważna rzecz to przygotowanie sprzętu oraz kosmetyków, na których panie będą pracować. Pędzle, lusterka oraz podstawowe kosmetyki (możesz oczywiście wykorzystać dotychczasową zawartość kufra). Jeśli zorganizujesz kilka takich spotkań, ta inwestycja niewątpliwie szybko się zwróci, i to z nawiązką. Kiedy scenariusz oraz prezentacja są już gotowe, możesz przystąpić do wysyłania oferty do dużych firm w Twojej okolicy. Gdzie kierować e-maile? Najlepiej do działu PR. Nie zrażaj się brakiem odpowiedzi od wielu z nich – taki life! Wiele firm spojrzy na Ciebie bardziej przychylnie, jeśli będziesz posiadać własną działalność.

Plusy:

Duży zysk już z jednego spotkania. Uwierz mi, firmy naprawdę posiadają spory budżet na rozwój swoich pracowników. Są w stanie wydać duże sumy na różne atrakcje, ale to Ty musisz ich do tego przekonać – że warto.

Minusy:

Proces przygotowawczy jest dość czasochłonny, ale wierz mi, to się opłaca. Konieczna jest wcześniejsza inwestycja finansowa przed zorganizowaniem kursu, jeśli jednak dobrze to rozpracujesz, koszty szybko Ci się zwrócą.

15. Agencje modelek

pokaz-mody-praca

Gdzie szukać?

Praca głównie przy sesjach zdjęciowych, o których pisałam już wcześniej.

Plusy:

Nawiązanie współpracy z agencją ułatwia rozszerzanie listy kontaktów oraz daje nowe możliwości zdobywania kolejnych, dzięki współpracy z fotografami, pokazom mody, możliwościom wyjazdów zagranicznych, czasami w ramach praktyk.

Minusy:

Świat modelingu jest dość specyficzny. Albo poczujesz się jak ryba w wodzie, albo zechcesz z niego uciec.

Jakie masz jeszcze pomysły na miejsce pracy, odpowiednie dla charakteryzatora? Gdzie Ty pracujesz?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.