Jak wycenić swoją pracę?

 

Poniżej przedstawiam Ci moje sugestie, co warto wziąć pod uwagę wyceniając swoje usługi.

Pamiętaj proszę jednak, moje rady są wskazówkami, czym się kierować a nie zasadami jedynymi właściwymi. Jest wiele dodatkowych czynników, jak wycenić swoją pracę, które regulują stawkę zlecenia: lokalizacja, okres roku, Twoje doświadczenie etc.

Liczę na to, że te informacje Ci się przydadzą.

 

Czas to pieniądz – szanuj go

Ile czasu poświęcasz na zlecenie? 1h? 2 dni? Tydzień?

Od tego MUSI zależeć Twoja stawka. Ustaw sobie dzienną stawkę oraz godzinową dla własnego rozeznania. Analizuj także jakie zlecenia są dla Ciebie najbardziej intratne? Czy wolisz wiele małych, a może jedno duże?

Przykładowo, dzień Twojej pracy może kosztować 600 zł, a godzina 100 zł. Stawki pracy zależą od Ciebie.

 

Jakiego kalibru ma być wykonana praca?

Wartość Twojej pracy zależy także od tematyki zlecenia. Inaczej możesz wycenić pracę, gdzie wykonujesz wyłącznie makijaż, a inaczej zlecenie gdzie potrzebny jest bodypainting lub efekty specjalne. Do takich zleceń potrzebujesz innych materiałów, a także zdolności, które są „w cenie”.

:: PRO TIP :: pamiętaj, im bardziej unikatowe są Twoje zdolności, tym bardziej będą Cię cenić zleceniodawcy, a tym samym Twoje stawki mogą wzrosnąć.

 

Rabat z głową

wiadomo, rabaty są spoko. Każdy je lubi, ale pamiętaj, ta usługa powinna nadal być opłacalna dla Ciebie, czy to finansowo, czy też może zdobywając tuzin nowych klientów.

 

Nie bój się dużych cyfr

Mówiąc krótko, duże zlecenie, duże cyfry 😉 Z początku może sprawiać Ci trudność operowanie dużymi kwotami. Boisz się, że odstraszysz klienta? Nie będę koloryzować, może tak się wydarzyć. Pięciu klientów zrezygnuje, a szósty zdecyduje się na Ciebie. Warto dla tego jednego udowodnić sobie oraz otoczeniu, że szanujesz swój czas oraz zdobyte doświadczenie.

Gdy zwątpisz w to, czy suma nie jest zbyt wysoka, przypomnij sobie, ile zachodu kosztowało Cię aby dojść tu gdzie jesteś. Pamiętaj o czasie oraz pieniądzach, które sama zainwestowałaś aby stać się profesjonalistką.

:: PRO TIP :: przy dużych zleceniach dla korporacji, możesz spotkać się z próbą negocjacji Twojej stawki. Warto to uwzględnić w pierwotnej wycenie, abyś miała od jakiej stawki dać upust.

 

Produktywność to podstawa

Zarządzaj swoim czasem tak, aby być jak najbardziej produktywna. Jeżeli masz wiele zleceń na makijaż ślubny jednego dnia, zapraszaj panie do swojego salonu/domu. Zaoszczędzisz czas na przemieszczanie się między punktami. Są klientki, którym może nie przypaść to do gustu, ale warto zaryzykować dla tych, które skłonne będą pójść na taki układ.

Anulacja zamówienia

To takie NNW w naszym zawodzie. Zabezpiecz się na wypadek nieoczekiwanych okoliczności. Wiadomo, różne sytuacje się zdarzają i w ostatniej chwili ktoś może zrezygnować z naszych usług. Pamiętaj, jeśli ktoś zrezygnuje z nich kilka dni przed umówionym terminem, marne szanse, abyś znalazła kogoś na to miejsce – zabezpiecz się. Na wypadek takich sytuacji warto umieścić odpowiednią klauzulą w umowie.

:: PRO TIP :: Dobrym rozwiązaniem jest otrzymywanie od klienta/zleceniodawcy zaliczki. Wartość takiej zaliczki raczej nie powinna przekraczać 50% stawki.

 

Zasługujesz na podwyżkę

Jeżeli jesteś freelancerem i Twoje zarobki zależą od tego, na ile je wycenisz, pamiętaj że wraz ze wzrostem Twojego doświadczenia oraz stażu pracy, warto pomyśleć o podniesieniu stawki. Żaden charakteryzator nie powinien pracować pięciu lat wciąż za taką samą kwotę. Po takim czasie, wiadomo że jest już zupełnie inną osobą z innym doświadczeniem. To jest ten moment, kiedy koszt Twoich usług powinien iść w górę.

Zarobki początkującej charakteryzatorki mogą oscylować ok. 1000 zł miesięcznie. Wiem, nie brzmi to zbyt kolorowo. Prawda jest taka, że tuż po ukończeniu szkoły nie masz jeszcze ani zbyt wielkiego doświadczenia, ani sieci kontaktów, a do tego stawki nie powinny być z początku wygórowane. Ale wierz mi, ta sytuacja bardzo szybko może ulec zmianie. Jako profesjonalistka z doświadczeniem możesz zarobić wielokrotność tej stawki!

Zatem do dzieła!

1 Comment

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.